Elektrilevi Mustermaja
2021. aasta kevadel alustasid EKA Puitarhitektuuri Kompetentsikeskus PAKK ja Elektrilevi koostööd, et arendada välja modulaarne, tehases toodetav ja ringmajanduslikke põhimõtteid järgiv puidust õppehoone, arendades edasi avalikult kättesaadavat Mustermaja 369 projekteerimissüsteemi.
Projekti teostus: Mustermaja uurimisrühm
Tellija: Elektrilevi OÜ
Elektrilevi õppehoone saab olema esimene 100% modulaarne, puidust ja kõrge arhitektuurse ning tehnilise kvaliteediga õppehoone Eestis. See pannakse kokku tööstuslikult toodetud komponentidest ja seda saab vajadusel hõlpsasti lahti võtta, hooldada, laiendada või teisaldada – see on midagi Eesti jaoks täiesti uut projekteerimises ja ehituses. Arendustöö käigus oluliselt uuendatud Mustermaja süsteemis kavandatud hoone näitab ette, kuidas saab tuleviku koolimaju ehitada nii, et see rikastaks kohalikku kogukonda ega jääks halduslikuks koormaks vaid sammuks tellija vajadustega kaasas.
EKAs välja arendatud avatud süsteemi jaoks tähistab Elektrileviga koostöö uude etappi jõudmist. EKA mustermaja uurimisrühma juhi Renee Puusepa sõnul ollakse tänu Elektrilevile üks samm lähemal jätkusuutliku, ringmajanduslikke alustõdesid järgivale projekteerimis- ja ehituskultuurile. “Mustermaju on vaja, et ühendada hoonete kavandamine nende tootmise ja rajamisega. Modulaarsed mustermajad on tavapäraste, platsil ehitatud hoonetega võrreldes kvaliteetsemad, keskkonna- ja inimsõbralikumad – nutikal rakendamisel ka taskukohasemad,” selgitas Puusepp.
EKA ja Elektrilevi koostööprojekti partneri, konsultatsiooniagentuuri WHAT IF partnerite Maria Freimanni ja Juhan Kangilaski sõnul on tänases hoonete kavandamise protsessis suurimaks komistuskiviks projekteerimise ja ehitamise tohutu ajakulu ning raskesti ennustatav lõpphind. “Mustermaja masskohandatav süsteem pakub lahendust mõlemale probleemile – ette disainitud elementidest projekti koostamine aitab mugavalt luua erineva funktsionaalsusega hooneid, jälgides ühtlasi reaalajas projekti kogukulu. Mustermaja süsteem toob muutuse tervesse ehitussektorisse, mõtestades ringi kogu hoonete planeerimise-, projekteerimise- ja ehitamise protsessi,” ütlevad Freimann ja Kangilaski.
Elektrilevi plaanib uue koolituskeskuse kasutusse võtta juba 2023 sügisel. Koolituskeskus keskendub eeskätt elektrivõrgu töötajate kutseõppele ja propageerib seeläbi kogu eriala.
Mustermaja värske versiooni moodulkoolimajade tarvis töötas välja rahvusvaheline arendustiim Florian Betat ja Marija Dambe (Nomad Architects) juhtimisel ja sinna kuulusid Eero Tuhkanen, Kristo Kalbe, Marc Fuzellier (Atelier Crescendo) ja Erik van Vliet (Practical Solutions).